مجله اینترنتی ایما » بهداشت و سلامت » تمام دلایلی که باعث سفیدی مو می شوند

تمام دلایلی که باعث سفیدی مو می شوند

تمام دلایلی که باعث سفیدی مو می شوند

 

دلایل مختلف سفید شدن موها

با افزایش سن موها هم به آرامی رو به سفیدی می روند و باعث می شود که حس ناخوشایندی داشته باشیم و تلاش کنیم که با روش های مختلف از سفید شدن موها جلوگیری کنیم.

عوامل مختلفی در سفید شدن مو تاثیر دارند که محققان در حال تلاش هستند تا ره پیشگیری از سفیدی مو را پیدا کنند.

افزایش سن اصلی ترین دلیل سفیدی مو

این یک مورد رایح است. متخصصان پوست به این نوع سفیدی مو قانون ۵۰-۵۰-۵۰ می گویند. ۵۰ دصد جمعیت دارای حدود ۵۰ درصد موی سفید در سن ۵۰ سالگی می باشند. مانند پوست، بافت مو نیز با بالا رفتن سن تغییر پیدا می کند.

نژاد هم روی سفید شدن مو تاثیر می گذارد

افراد سفید پوست زودتر موهایشان سفید می شود و افرادی ه موی قرمز دارند خیلی سریع تر از دیگران موهایشان رو به سفیدی می رود. بعد از آنها اسیایی ها و آفریقایی آمریکایی ها قرار دارند. دانشمند دلیل این نوع سفید شدن مو را پیدا نکرده اند.

 

احتمالا استرس هم موها را سفید می کند

استرس به صورت مستقیم باعث سفید شدن مو نمی شود، اما در شکل گیری بسیاری از مسائل پوست و مو نقش دارد. به عنوان مثال، در طی دوره یک بیماری افراد ممکن است که ریزش سریع مو را تجربه کنند.مویی که پس از یک رویداد تنش‌آفرین از دست می‌دهید – مانند طی کردن دوره شیمی‌درمانی – ممکن است به رنگی متفاوت رشد کند.

اگر نخستین تارهای موی سفید خود را بکنید ممکن است زبرتر از موی رنگی به نظر برسند. کشیدن و کندن مداوم مو می‌تواند در فعالیت فولیکول‌ها اختلال ایجاد کرده و مو ظاهری زبرتر و خشن‌تر به خود بگیرد

 

سبک زندگی شما در شرایط مو تأثیرگذار است

به عنوان مثال، سیگار کشیدن تنش بیشتری به پوست و مو وارد می‌کند. سطوح پایین ویتامین B12 یکی از دلایل اصلی از دست دادن رنگدانه مو است. برای بهبود این شرایط مواد غذایی مانند جگر و هویج مصرف کنید. مواد غذایی سرشار از ویتامین‌ها، مواد مغذی و آنتی‌اکسیدان‌های خاص ممکن است به محافظت از سلول‌ها در برابر سموم و کمک به پیشگیری از بیماری قلبی، سرطان، و دیگر بیماری‌ها و شاید سفید شدن مو کمک کنند.

مو و رنگ آن دو مورد جداگانه هستند

سلول‌های بنیادی مو در شکل‌گیری مو نقش داشته و سلول‌های بنیادی شکل‌دهنده رنگدانه موجب تولید رنگدانه می‌شوند. به طور معمول، این دو با یکدیگر کار می‌کنند، اما گاهی اوقات ممکن است هر یک از آن‌ها زود از موعد مقرر با ناتوانی در تداوم فعالیت مؤثر خود مواجه شود. پژوهشگران در تلاش برای یافتن دارو یا محصول دیگری هستند که قابلیت استفاده روی پوست سر برای توقف روند سفید شدن مو را داشته باشد. رنگ مو تنها تارهای مو را با رنگ پوشش داده و تغییری در ساختار آن ایجاد نمی‌کند.

موی شما اساساً خود را سفید می‌کند

ممکن است با پراکسید هیدروژن به عنوان روشی برای بور کردن رنگ موهای خود آشنا باشید، اما این روشی برای سفید شدن مو نیز محسوب می‌شود. نتایج مطالعه‌ای که در سال ۲۰۰۹ انجام شد، نشان داد که پراکسید هیدروژن به طور طبیعی در فولیکول‌های موی ما شکل می‌گیرد و با افزایش سن میزان آن افزایش می‌یابد. این روند انسداد در تولید ملانین، رنگدانه موی انسان، را به همراه دارد.

موی شما سفید نمی‌شود، بلکه این‌گونه رشد می‌کند

یک تار مو برای یک تا سه سال رشد می‌کند و پس از آن ریخته و تار موی جدید رشد می‌کند. با افزایش سن، احتمال رشد تارهای موی سفید بیشتر می‌شود. هر زمان که باززایی مو صورت می‌گیرد، سلول‌های شکل‌دهنده رنگدانه باید تجدید شوند که این روند به تدریج موجب فرسودگی و افت کارایی آن‌ها می‌شود.

 

موی سفید زبرتر از موی رنگی نیست

موی سفید در واقع نرم‌تر از موی رنگی است، اما این امکان وجود دارد که خشک‌تر به نظر برسد زیرا پوست سر با افزایش سن چربی کمتری تولید می‌کند. همچنین، اگر نخستین تارهای موی سفید خود را بکنید ممکن است زبرتر از موی رنگی به نظر برسند. کشیدن و کندن مداوم مو می‌تواند در فعالیت فولیکول‌ها اختلال ایجاد کرده و مو ظاهری زبرتر و خشن‌تر به خود بگیرد.

موی سفید می‌تواند در برابر رنگ مقاومت کند

وقتی مو سفید می شود ممکن است متوجه شوید که نسبت به رنگ بیشتر مقاومت نشان می دهد. اگر شما هم دچار این شرایط شدید کاهش سطح رنگ مو با استفاده از گزینه ای تیره تر روی ریشه های مو برای ایجاد پوشش بیشتر را مد نظر قرار بدهید.

 

 

اشتراک گذاری مطلب

باز نشر مطالب مجله اینترنتی ایما تنها با ذکر نام و آدرس سایت مجاز می باشد .