مجله اینترنتی ایما » بهداشت و سلامت » مهمترین علائم افسردگی در زنان و مردان که اکثر مردم نمی دانند!

مهمترین علائم افسردگی در زنان و مردان که اکثر مردم نمی دانند!

علائم افسردگی

علائم افسردگی | احساس غم و اندوه در زندگی ، طبیعی است اما با افسردگی متفاوت است. افسردگی ، احساس غم و اندوهی است که در روح و جسم تاثیر گذاشته و روزها و سالها باقی می ماند .افسردگی بیماری شایعی است و در سراسر جهان بیش از ۳۵۰ میلیون نفر از مردم در سنین مختلف به آن مبتلا هستند . افرادی که دچار افسردگی می شوند احساس غم و اندوه ، نا‌امیدی و تنهایی ، از چیزی لذت نمی برند . این حالات می‌تواند فرد را دچار انفعال کرده و توانایی های شخص را برای یک زندگی بهتر دچار تغییر کند.

افسردگی نشانه های فیزیکی هم دارد که در غالب موارد، نادیده گرفته می‌شود .بنابراین لازم است نشانه ها و علائم  افسردگی را شناخت . در این مطلب از مجله روزنو ، به علائم فیزیکی افسردگی در افراد می پردازیم.

مهمترین علائم افسردگی که در ظاهر افراد بروز می کند :

۱ – کاهش یا افزایش وزن

افسردگی ، هورمونهای تنظیم کننده اشتها را تحت تأثیر قرار داده و باعث می‌شود فرد نسبت به غذا افزایش میل داشته و یا بر عکس ،کمتر غذا بخورد. بنابراین می تواند منجر به کاهش یا افزایش وزن در فرد شود . مطالعات نشان داده است افراد افسرده نسبت به افراد عادی بیشتر در خطر ابتلا به چاقی هستند که در مورد دختران نوجوان شایع‌تر است . بنابراین اگر کسی را در اطراف خود سراغ دارید که  دچار افزایش وزن ناگهانی شده است بهتر است با پزشک خود مشورت کنید .

۲ – احساس درد و خستگی

گاهی اوقات دردهای عضلانی و مفاصل می تواند به دلیل افسردگی باشد. تحقیقات نشان داده است افراد افسرده بیشتر با اختلالاتی نظیر اضطراب و علائم درد روبرو هستند و در واقع در برخی موارد درد یکی از علائم افسردگی است.

۳- ناراحتیهای معده

افسردگی ارتباط قوی با مشکلات گوارشی دارد.مواردی نظیر نفخ ، یبوست، مشکلات روده با افسردگی در ارتباط است . افسردگی می‌تواند با ایجاد اختلال در روند کنترل عصبی مغز بر سیستم گوارش ، منجر به اختلالات گوارشی شود که در صورت عدم توجه به آن می‌تواند بیماری‌های مزمنی را در دستگاه گوارش به وجود آورد.

۴ – اختلالات خواب

افسردگی می‌تواند منجر به بی خوابی و مشکلات مرتبط با خواب نظیر راه رفتن در خواب ، و خواب آلودگی روزانه شود . افسردگی با کمبود انرژی در بدن و احساس خستگی همراه است . یک تحقیق نشان می‌دهد از بین ۵۳۱ بیمار مبتلا به افسردگی ۹۷% دچار اختلالات خواب بودند.

۵- میگرن

میگرن می تواند با افسردگی در ارتباط باشد . دردهای میگرنی می تواند یکی از علائم افسردگی باشد که منجر به تغییر خلق و خو در افراد می شود . مطالعات نشان می‌دهد که بین ابتلا به میگرن و افسردگی ارتباطی وجود دارد .

 

۶ – مشکلات پوستی

افسردگی با ایجاد اختلال در هورمون ها ، می تواند به سلامت پوست آسیب برساند .افزایش هورمونهایی نظیر کورتیزول با ایجاد هیجان، پوست را تحت تاثیر قرار میدهد. اگزما، پسوریازیس و آکنه می تواند از علائم افسردگی باشد. بروز اختلالات پوستی در ۳۰ درصد مبتلایان به افسردگی دیده شده است .

۷ – درد در قفسه سینه

درد قفسه سینه یک نشانه شناخته‌شده از مشکلات قلبی است. اما بسیاری از مردم نمی دانند ، می‌تواند یکی از نشانه‌های افسردگی هم باشد . افسردگی بر روی عملکرد قلب تاثیر می گذارد. افزایش فشارخون ، بالا رفتن سطح انسولین ، بالا رفتن کلسترول و سطح هورمون های بدن ممکن است در افسردگی دیده شود . مطالعات نشان داده است ، افرادی که دچار نارسایی قلبی هستند ۴ برابر بیشتر در معرض مرگ زودرس و افسردگی هستند.

۸- مشکلات دهان و دندان

افسردگی می‌تواند بهداشت دهان و دندان را تحت تاثیر قرار دهد. خرابی دندانها یا از دست دادن آنها ، پوسیدگی دندان‌ها از علائمی است که در افسردگی ممکن است بروز کند.
مطالعات نشان داده است ، امروزه رژیم غذایی نامناسب ،داروهای روانگردان می تواند منجر به افسردگی و اختلالات دهان و دندان گردد.

منبع : روزنو

اشتراک گذاری مطلب

باز نشر مطالب مجله اینترنتی ایما تنها با ذکر نام و آدرس سایت مجاز می باشد .