ادامه همکاری اپل و TSMC تا سال ۲۰۲۰ علی‌رغم ریسک‌های احتمالی

ادامه همکاری اپل و TSMC تا سال ۲۰۲۰ علی‌رغم ریسک‌های احتمالی

رابطه‌ی میان اپل و TSMC تا دو سال آینده ادامه پیدا می‌کند؛‌ ضمن اینکه قطع این رابطه، ضرر بزرگی را به هردو طرف وارد می‌کند.

هرچند که احتمال می‌رود رابطه‌ی میان اپل و شرکت تایوانی TSMC تا سال‌های آینده ادامه پیدا کند؛ اما وابستگی شدید این دو شرکت به یکدیگر می‌تواند ریسک‌هایی را برای این دو شرکت به‌همراه داشته باشد. اپل از سال ۲۰۱۴ از تراشه‌های ساخت TSMC استفاده می‌کند؛ بر اساس ادعای یکی تحلیل‌گران که در وب‌سایت تایوانی EE Times منتشر شده، اپل تا دو سال آینده نیز همچنان از تراشه‌های ساخت این شرکت استفاده خواهد کرد.

 

گزارش‌های منتشرشده در ماه ژانویه‌ی سال جاری میلادی نیز به این مسئله اشاره داشتند که آیفون‌های سال ۲۰۱۸ از پردازنده‌ای موسوم به A12 استفاده خواهند کرد که توسط تایوانی‌ها تولید می‌شود؛ قرار بود تولید این تراشه‌ها از ماه مِی شروع شود. هرچند رابطه‌ی میان این دو شرکت سود فراوانی را به حساب‌های هر دو شرکت سرازیر کرده است؛ اما این رابطه ریسک‌هایی را هم به‌همراه دارد.

ادامه همکاری اپل و TSMC تا سال ۲۰۲۰ علی‌رغم ریسک‌های احتمالی

Apple در حال حاضر هیچ شریکی ندارد که بتواند در صورت نیاز، جایگزین TSMC باشد. هرچند اپل درصدد ایجاد تنوع بیشتر در چرخه‌ی تامین نمایشگرهای آیفون بوده است؛ چنین اقدامی در مورد پردازنده‌های مورد استفاده در ابزارهای همراه اپل صورت نگرفته است. از سوی دیگر، TSMC نیز شدیدا به اپل وابسته است؛ به‌گونه‌ای که ۷۵ درصد کسب‌وکار TSMC به تامین پردازنده‌های مورد استفاده در محصولات اپل مربوط می‌شود. اگرچه ممکن است اپل در درازمدت بتواند تولید‌کننده‌ی دیگری را جایگزین TSMC کند؛ اما قطع رابطه با کوپرتینو می‌تواند به معنای مشکلاتی بزرگ برای شرکت تایوانی باشد.

لازم به یادآوری است که چنین اتفاقی بی‌سابقه نیست. شرکت بریتانیایی Imagination در گذشته، وظیفه‌ی تولید تراشه‌های گرافیکی برای آیفون، آیپد و ساعت هوشمند اپل را برعهده داشت؛ اما پس از قطع همکاری این شرکت با اپل، Imagination دچار مشکلات عدیده‌ای شد که در نهایت باعث شد این شرکت بریتانیایی به شرکت سرمایه‌گذاری Canyon Bridge فروخته شود.

ادامه همکاری اپل و TSMC تا سال ۲۰۲۰ علی‌رغم ریسک‌های احتمالی

شرکتی به‌ نام Dialog Semiconductor نیز وظیفه‌ی تامین تراشه‌های کنترل نیرو را برای محصولات اپل برعهده دارد. اما انتشار خبرهایی مبنی بر پایان همکاری این شرکت با اپل موجب افت قابل‌توجه سهام Dialog Semiconductor شده بود.

به‌ادعای منابع مرتبط با وب‌سایت EE Times، رقبای زیادی وجود ندارند که بتوانند جایگزین TSMC شوند. بر اساس ادعای این منابع، حتی دو شرکت سامسونگ و اینتل نیز شانس زیادی برای تبدیل شدن به تامین‌کننده‌ی اصلی تراشه‌های اپل ندارند.

 

پس از انتشار گزارش مالی TSMC در ماه جولای، مقامات این شرکت پیش‌بینی‌های مربوط به درآمد خود را به سطح پایین‌تری کاهش دادند. هرچند افت درآمد تایوانی‌ها در فصل گذشته به کاهش تقاضا برای تراشه‌های مورد استفاده در جمع‌آوری ارزهای دیجیتال نسبت داده شده است؛ اما تامین تراشه‌های مورد استفاده در آیفون‌های ۲۰۱۸ می‌تواند به TSMC کمک کند تا در سه‌ماهه‌ی بعدی، کاهش درآمد در فصل مالی پیشین را جبران کنند.

موضوعات
درباره سایت
مجله اینترنتی ایما با هدف راه اندازی سایتی جامع در حوزه اجتماعی وب فارسی از سال ۱۳۹۷ فعالیت خود را آغاز کرده و در زمان کوتاهی حوزه فعالیت محتوایی خود را به بیش از 124 عنوان مجموعه گسترش داده است.
شبکه های اجتماعی
شبکه های اجتماعی راهی برای بودن همیشه کنار هم
کلیه حقوق برای " مجله ایما " محفوظ است.