“” هر چند نیلوفر اردلان تجربه بالای بازی برای تیم های مختلف و کاپیتانی تیم های ملی را به دوش می‌کشد و حتی در رده های پایه فوتبال تجربه مربیگری را دارد اما قطعا تجربه سرمربیگری در لیگ فوتسال تجربه نو و متفاوت است که در سال 98 اردلان طعم آن را چشید و توانست موفق و سربلند هم از این آزمون دشوار بیرون بیاید.ستاره سالهای نه چندان دور فوتبال و فوتسال ایران در سال 98 هم سکان هدایت تیم فوتسال بانوان سایپا را پذیرفت و هم سکان هدایت تیم ملی جوانان فوتسال و توانست با کسب موفقیت های چشمگیر همچون حضور در جمع چهار تیم برتر لیگ و کسب عنوان قهرمانی کافا کاپ به همراه تیم ملی جوانان عنوان پدیده مربیگری فوتسال ایران در سالی که گذشت را برای خود به دست آورد؛ با همین بهانه برای دقایقی با او گفتگوی عیدانه داشتیم از سال پرباری که گذشت که در ادامه با هم می‌خوانیم:
سال 98 سال ورزشی خوب و سال شخصی بدی بود!

از نظر فوتسالی و ورزشی سالی خوبی را خداراشکر گذراندم چرا که هم سرمربی تیم فوتسال سایپا شدم و هم سرمربی تیم ملی زیر 20 سال که با هر دو تیم افتخارات خوبی را به دست آوردم؛ با سایپا به جمع چهار تیم برتر و پلی‌آف صعود کردیم و با تیم ملی هم در رقابت های کافا در ترکمنستان به عنوان قهرمانی رسیدیم که فکر می‌کنم برای سال نخست سرمربیگری‌ام در فوتسال دستاورد های ارزشمندی بود. اما متاسفانه نه برای مردم کشورم و نه به لحاظ زندگی شخصی سال 98 سال اصلا خوبی نبود و اتفاقات ناگواری رخ داد اما خوشحالم که از بعد فوتسالی و ورزشی سال خوبی را سپری کردم و استارت رسمی مربیگری‌ام در فوتسال در این سال کلید خورد چرا که پیش از این در تیم ملی فوتبال مربی تیم های زیر 14 و 16 سال هم بودم اما حضور در عرصه مربیگری فوتسال لذت دیگری برایم داشت.

دغدغه هایی که فوتسال را اذیت می کنند

تا پیش از سرمربیگری سایپا به عنوان بازیکن در لیگ حضور پیدا می‌کردم و واقعا با دغدغه‌های یک سرمربی و فضای آن مواجه نشده بودم منتهی امسال به عنوان یک مربی از نزدیک با دغدغه‌ها برخورد داشتم و متوجه شدم که دغدغه‌هایی داریم که فوتسال‌مان را اذیت می‌کند مثل بی‌برنامگی برخی تیم‌ها انصراف تیم‌ها در میانه راه مسابقات مشکلات اسپانسری برای بعضی تیم‌ها اجازه حضور نیافتن در یک مسابقه در طول فصل و اتفاقات ناگوار اینچنینی که کیفیت لیگ‌مان را تحت الشعاع خود قرار داد. با همه این فراز و نشیب‌ها باید بگویم که ما پتانسیل تیم‌هایمان بسیار بالاست.

سرنوشت ادامه لیگ نامعلوم است

 با آمدن کووید-19 نمی‌دانم بگویم خوشبختانه یا متاسفانه شرایط ادامه لیگ و مرحله پلی‌آف کاملا نامشخص است؛ هنوز برای چهار تیم برتر جدول حداقل دو بازی دیگر (نیمه نهایی و رده بندی) وجود دارد و حداقل یک ماه زمان برای ریکاوری بدنی بازیکنان هر چند که این روزها هم تمرینات خودشان را دنبال می‌کنند اما زمان لازم است تا بتوانیم به شرایط مسابقه آنها را برگردانیم و با توجه به تقویم زمان‌بندی شده شاید بشود گفت که سرنوشت لیگ مشخص نیست!

تاریخ جام ملتهای آسیا 

با توجه به بازی‌های باقیمانده از لیگ و زمان لازم برای آماده سازی دوباره تیم‌ها نباید غافل باشیم که در تیر ماه قرار است جام ملتهای آسیا برگزار شود که ما برای هت‌تریک قهرمانی باید پا به میدان بگذاریم؛ AFC برای مسابقات آقایان تاریخ جدیدی را اعلام کرد اما برای بانوان هنوز شرایط تغییر نکرده است. با این اوصاف باید اذعان داشت که کاملا سرنوشت لیگ پانزدهم و ادامه آن برای تعیین تیم قهرمان نامعلوم است و هنوز هم چیزی مشخص نیست و فکر می‌کنم تصمیمی اگر برای لیگ فوتبال آقایان گرفته شود همان تصمیم برای بانوان هم اجرا خواهد شد.

 

 

80 درصد قراردادهایمان را گرفته‌ایم

 

از این تربیون باید به آقای مدبر بابت همه زحمات‎شان خسته نباشید بگویم و خوش آمدی خدمت آقای کاشانی به عنوان مدیرعامل جدید که چهره‌ای شناخته شده برای ورزشی‌ها هستند عرض کنم؛ انصافا باشگاه سایپا برای تیم ما به لحاظ سخت افزاری و نرم افرازی همه امکانات را فراهم آورد که با توجه به شرایط فوتسال بانوان و عدم تبلیغات رسانه‌ای واقعا از همه مدیران مجموعه ممنونم و تا امروز هم تیم ما حدود 80 درصد قرارددادهایمان را دریافت کرده‌ایم.قراردادم با سایپا یکساله بوده است اما دوست دارم نارنجی‌وفادار بشوم و با این تیم ادامه دهم؛ با این وضعیت کرونا هنوز هیچ چیز برای ادامه مشخص نیست اما امیدوارم همراه سایپا بمانم.

قهرمانی در کافا بسیار لذت بخش بود

خوشحالم که پس از دو سال دوباره تیم ملی زیر 20 سال تشکیل شد و از حسن اعتماد مدیران فدراسیون هم ممنونم که سکان هدایت را به من سپردند؛ واقعا حضور در کافا تجربه خوبی بود چرا که رقبا با تیم های فوتبالی‌شان به میدان آمده بودند و ما هم با تیمی فوتسال که از دلِ لیگ استخراج شده بود در مسابقات حاضر شدیم. به ویژه تیم ملی ازبکستان که رقیب سرسختی بود اما خوشبختانه توانستیم مقتدرانه جام قهرمانی را برای کشور عزیزمان به دست آوریم.

با برگزاری پلی‌آف مخالف بودم

از سال گذشته لیگ به صورت دو مرحله‌ای برگزار می‌شود که این مسئله فشار بسیار زیادی را روی بازیکنان می‌آورد و فشردگی زیادی را به تیم‌ها تحمیل می‌کند؛ همانطور که امسال تعداد مصدومیت‌ها به سبب فشردگی مسابقات بالا بود و متاسفانه بازیکنان بسیاری از جمع ما مصدومیت های سختی را دچار شدند. با توجه به تعداد تیم‌ها و کیفیت بالای لیگ به شخصه معتقدم برگزاری پلی‌آف آنهم در شرایطی که جام ملتهای آسیا را در پیش روی داریم می‌تواند مصدومیت‌ها را افزایش دهد و عملا یک دور مقدماتی با 23 یا 24 مسابقه را برای هر تیم پیش آورد که خوب نیست.تیم‌ها پیش از شروع لیگ زمان زیادی برای بدنسازی ندارند و امروز اگر بررسی کنیم می‌بینید ستارگانی مثل فرشته کریمی و حتی شنیدم سارا شیربیگی دچار مصدومیت شده‌اند که می‌تواند موفقیت تیم ملی را تحت الشعاع قرار دهد؛ با احترام به نظر مسئولان سازمان لیگ نظر شخصی من در اینباره برگزاری لیگ به صورت تک مرحله‌ای بوده و هست و همیشه با برگزاری پلی‌آف مخالف بودم.

بهترین بازیکن سال 98 فوتسال ایران

با احترام به همه بازیکنان فوتسال ایران که انصافا کیفیت خوبی هم دارند انتخاب من مارال ترکمان است؛ هم در سایپا و هم در تیم ملی جوانان نمایش های درخشانی را داشت و امیدوارم مسیر موفقیت‌اش را ادامه دهد و بتواند با انجام زندگی سالم و ترسیم مسیر درست پیش‌روی دستاوردهای بیشتری را داشته باشد. در کنار ترکمان بازیکنان جوان دیگری هم بودند که سال درخشانی را پشت سر گذاشتند مثل رقیه صومعه؛ ستاره‌ای که می‌تواند جانشین شایسته‌ای برای سارا شیربیگی باشد و آینده خط آتش تیم ملی ما را تضمین کند اگر مغرور نشود و موفقیت‌های به دست آمده را برای خود کافی نداند و تشنه موفقیت باشد و زندگی سالم خود را ادامه دهد. 

 

گفت‌وگو از سبحان جهان پناه

نظرات

موضوعات
درباره سایت
مجله اینترنتی ایما با هدف راه اندازی سایتی جامع در حوزه اجتماعی وب فارسی از سال ۱۳۹۷ فعالیت خود را آغاز کرده و در زمان کوتاهی حوزه فعالیت محتوایی خود را به بیش از 124 عنوان مجموعه گسترش داده است.
شبکه های اجتماعی
شبکه های اجتماعی راهی برای بودن همیشه کنار هم
کلیه حقوق برای " مجله ایما " محفوظ است.