رنگ و حالت مخاط چه اطلاعاتی در مورد سلامتی بدن می دهد؟

 

رنگ و حالت مخاط و نشانه های سلامتی و مشکل در بدن

اگر رنگ مخاط به رنگ سیاه بود احتمالا به دلیل فرو بردن ذرات با رنگ تیره مانند دود ناشی از آتش و یا خروجی اگزوز است.

بخش داخلی بینی، گلو و دستگاه گوارش با مخاط پوشش داده شده است که از خشک شدن بافت زیرین خود پیشگیری می‌کند. همچنین، مخاط یکی از ابزارهای دفاعی انسان در برابر عوامل بیماری‌زا و آلاینده‌هاست.
مخاط با به دام انداختن باکتری‌ها و ذرات ناخواسته دیگر، به ویژه در مسیرهای هوایی حساس، از سلامت ما محافظت می‌کند. در همین راستا، رنگ و بافت مخاط می‌تواند سرنخ‌هایی درباره سلامت کلی ما ارائه کند.

رنگ سیاه یا خاکستری مخاط

رنگ سیاه یا خاکستری مخاط احتمالاً به واسطه فرو بردن ذراتی با رنگ تیره مانند دود ناشی از آتش یا خروجی اگزوز شکل گرفته است. افراد سیگاری نیز می‌توانند به واسطه استنشاق قیر و دیگر محصولات جانبی سمی سیگار با مخاط تیره مواجه شوند. اگر سیگار نمی‌کشید، مخاط سیاه می‌تواند به معنای یک عفونت قارچی جدی، به ویژه در افرادی با سیستم ایمنی ضعیف باشد.

مخاط بسیار غلیظ و چسبنده در گلو

این شرایط می‌تواند به واسطه کم آبی بدن شکل گرفته باشد. کم آبی بدن می‌تواند موجب غلیظ شدن مخاط و پوشش گلو با آن شود که احساس چسبندگی و خشکی را در این بخش از بدن ایجاد می‌کند. با مصرف آب به میزان کافی مخاط باید بار دیگر رقیق شود.

اگر سیگار نمی‌کشید، مخاط سیاه می‌تواند به معنای یک عفونت قارچی جدی، به ویژه در افرادی با سیستم ایمنی ضعیف باشد

 

رنگ زرد یا سبز مخاط

این شرایط می‌تواند به سینه پهلو، عفونت سینوس یا گلو، یا دیگر عفونت‌های دستگاه تنفسی و تلاش سخت سیستم ایمنی برای مقابله با آن‌ها اشاره داشته باشد. رنگ سبز مخاط از فعالیت چشمگیر گلبول‌های سفید در مبارزه با عفونت سرچشمه می‌گیرد. احتمالاً علائم دیگری مانند سرفه یا گرفتگی بینی را نیز در این شرایط تجربه خواهید کرد.

رنگ صورتی یا قرمز مخاط

این شرایط به خونریزی اشاره دارد. بافت بینی می‌تواند به واسطه خشکی، ضربه، یا برخی محرک‌های دیگر پاره شود. رنگ صورتی به طور معمول به خون قدیمی‌تر اشاره دارد، در شرایطی که رنگ قرمز روشن نشانه‌ای از خونریزی فعال است. اگر به صورت مداوم خون در مخاط مشاهده می‌کنید یا با سرفه‌های خونی مواجه هستید، باید برای بررسی دقیق شرایط به پزشک مراجعه کنید.

مخاط شفاف

غلظت و قوام متوسط مخاط (نه بیش از حد رقیق و نه بیش از حد غلیظ) شرایطی عادی در نظر گرفته می‌شود. ورود مخاط به پشت گلو یا ریزش از بینی می‌تواند نشانه‌ای از آلرژی‌ها باشد، به عنوان مثال، در نتیجه استنشاق گرد و غبار، یا اگر با سردرد یا صورت درد همراه است می‌تواند نشانه‌ای از سینوزیت باشد.

مخاط سفید و غلیظ

این شرایط می‌تواند نشانه ابتلا به بیماری باشد. در این حالت احتمالاً با احساس گرفتگی بینی مواجه هستید و بیشتر از حالت عادی فین می‌کنید. سیستم ایمنی بدن ما برای مبارزه با عفونت گلبول‌های سفید بیشتری تولید می‌کند که سفید و غلیظ شدن مخاط را به همراه دارد. زمانی که بیمار هستید بافت بینی متورم و ملتهب می‌شود که جریان مخاط را کند کرده و موجب احساس گرفتگی می‌شود.

 

روان بودن بیش از حد مخاط

شرایطی بسیار نادر به نام نشت مایع مغزی نخاعی (CSF) می‌تواند در پس بروز این حالت قرار داشته باشد. این شرایط به واسطه نشت مایع نخاعی از حفره‌ای در استخوان جمجمه و ورود به بینی یا گوش رخ می‌دهد. اگر مخاط مزه‌ای شور دارد و همانند آب جاری است، اغلب با یک واکنش آلرژیک یا آلرژی‌های فصلی اشتباه گرفته می‌شود، اما در حقیقت با نشت مایع اطراف مغز مواجه هستید. نیازی نیست دچار هراس شوید. در شرایطی که نشت مایع مغزی نخاعی می‌تواند خود به خود رخ دهد، اما به طور معمول در نتیجه یک آسیب یا عمل جراحی شکل می‌گیرد.

بوی بد مخاط

این شرایط می‌تواند نشانه‌ای از ابتلا به عفونت باشد. بوی نامطبوع مخاط به احتمال زیاد نشانه‌ای از یک عفونت سینوسی یا یک عفونت قسمت بالایی دستگاه تنفسی است. همچنین، اگر مخاط بد بو با درد در ناحیه گونه همراه است، این می‌تواند نشانه‌ای از عفونت دندان باشد که به سینوس گونه گسترش یافته است.

 

 

موضوعات
درباره سایت
مجله اینترنتی ایما با هدف راه اندازی سایتی جامع در حوزه اجتماعی وب فارسی از سال ۱۳۹۷ فعالیت خود را آغاز کرده و در زمان کوتاهی حوزه فعالیت محتوایی خود را به بیش از 124 عنوان مجموعه گسترش داده است.
شبکه های اجتماعی
شبکه های اجتماعی راهی برای بودن همیشه کنار هم
کلیه حقوق برای " مجله ایما " محفوظ است.