به گزارش “مجله ایما”، امروز خبرگزاری میزان نامه ارسالی فیفا به ایران و تذکرات آیین نامه ای و شکلی فدراسیون بین المللی فوتبال به فدراسیون فوتبال ایران پیش از برگزاری انتخابات 25 اسفندماه را منتشر کرد. 

 

در این نامه نکات مهمی وجود دارد و در آن به سوابق مکاتبات میان فیفا و فدراسیون فوتبال ایران اشاره می شود و همان طور که روز گذشته سعید آذری به “مجله ایما” گفته بود به نظر می رسد فیفا علاوه بر اصلاح اساسنامه فدراسیون فوتبال، اصلاح آیین نامه انتخابات فدراسیون فوتبال ایران را نیز در نظر قرار داده است. 

 

در موضوع اساسنامه، فدراسیون فوتبال بعد از دریافت اصلاحات از فیفا و ای اف سی، دیگر به مکاتبات اصلی فیفا پاسخ نداده اما حالا در مسئله برگزاری انتخابات با شرط هایی از سوی فیفا مواجه شده است که مهم ترین آنها عدم حضور وزیر ورزش و معاونت ورزش قهرمانی در انتخابات فدراسیون فوتبال است که صلب حق رای مقامات بالادستی را در نظر دارد. 

 

همچنین موضوع کمیته بدوی و استیناف انتخابات مورد توجه مقامات حقوقی فیفا قرار دارد که این کمیته باید از سوی مجمع انتخاب شود. در حال حاضر کمیته بدوی برای تعیین صلاحیت های نامزدها وجود دارد اما درباره کمیته استیناف اطلاع رسانی خاصی صورت نگرفته و مشخص نیست که اگر کسی به تایید صلاحیتش اعتراض داشته باشد باید به کجا مراجعه کند. حالا فیفا از فدراسیون فوتبال ایران خواسته است تا علاوه بر اینکه باید کمیته بدوی را از اعضای مجمع انتخاب کند باید اعضای کمیته استیناف را نیز برای انتخابات معرفی نماید. 

 

با تعویق انتخابات 25 اسفندماه و همینطور کامل کرددن فرایند اصلاح اساسنامه را مدنظر قرار داده که در این صورت انتخابات آتی فدراسیون فوتبال ایران به تعویق خواهد افتاد. نکته مهم این است که فیفا در این زمینه نرمش های لازم را انجام داده و از لحن این نامه این طور به نظر می رسد که عدم توجه به مفاد آن ممن است مثل کشور عراق، فوتبال ایران را نیز دچار عقوبت سختی همچون تعلیق کند. چیزی که قبلا یک بار دیگر تجربه اش کردیم. 

 

متن نامه منتشره فیفا به فدراسیون فوتبال ایران که با پاسخ نیز روبرو شده است به شرح زیر است. رسانه ها انتظار دارند فدراسیون فوتبال موارد مهم و اساسی مانند این را به صورت شفاف و در اختیار همگان قرار بدهند. با این وصف پاسخ ایران به نامه فیفا نیز موضوع پر اهمیتی است چرا که موضوع پرمسئله کلیت فوتبال ایران و فعالیت آن در چهارچوب قوانین فیفا را در بر می گیرد. نامه فیفا را مطالعه کنید:

 

“دبیرکل محترم” 
 
ما دریافت مکاتبات شما در رابطه با مجمع عمومی انتخابات فدراسیون فوتبال در تاریخ ۹ فوریه ۲۰۲۰ (٢٠ بهمن ٩٨) که محتوای آن به درستی مورد توجه قرار گرفته است را تصدیق میکنیم. در این زمینه، یادآور می‌شویم که فیفا و ای‌اف‌سی فرآیند اصلاح اساسنامه فدراسیون فوتبال ایران را به همراه عوامل اجرایی فدراسیون فوتبال ایران را در تاریخ ۱۲ و ۱۳ آگوست ۲۰۱۹ (٢١ و ٢٢ مرداد ٩٨) بر عهده گرفته است.

 

در ادامه این اصلاح، عوامل اجرائی فیفا و ای‌اف‌سی در تاریخ ۳۰ آگوست ۲۰۱۹ (٨ شهریور ٩٨)، پیش‌نویس اساسنامه فدراسیون فوتبال و آیین نامه اجرایی انتخابات و نظام‌نامه مجمع عمومی را به فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی فرستاده است.

 

فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی به فیفا و اف‌ای‌سی اطلاع داد که برای به پایان رساندن و جمع‌بندی پیش‌نویس به زمان بیشتری نیاز دارد؛ اما بعد از چندین تذکر و یادآوری (در تاریخ ۷ و ۱۸ اکتبر معادل ١۵ و ٢۶ مهر٩٨، ۱۱ دسامبر ۲۰۱۹ معادل ٢٠ آذر و ۱۶ ژانویه ۲۰۲۰ معادل ٢۶ دی ٩٨) این فدراسیون موفق به ارائه بازخورد درباره پیش‌نویس‌ها نشد و اعلام کرد که تاییدیه و تصویب می‌بایست بعد از مجمع عمومی انتخابات فدراسیون فوتبال ایران انجام شود.

 

در این مورد باید تاکید کنیم که نسخه فعلی اساسنامه فدراسیون فوتبال ایران دربردارنده چندین ماده مشکل‌ساز نظیر ماده ۲۲.۱ و ۲۲.۲ است که پیش بینی کرده است “وزیر ورزش و جوانان به عنوان عضو مجمع عمومی فدراسیون حق نظر و رای دادن دارد بدون آنکه انتخاب شود ” و “معاون قهرمانی وزارت ورزش و جوانان هم به عنوان عضو مجمع عمومی حق نظر و رای دادن بدون انتخاب شدن را دارد.”

 

باید یادآور شویم که عضویت مستقیم مقامات دولتی با حق رأی در مجامع فدراسیون‌های ورزشی مغایر با أصول اساسی استقلال ورزش که در منشور المپیک تنظیم شده و همچنین بر خلاف الزاماتی است که بر عهده فدراسیون‌های عضو فیفا مطابق ماده ١۴ و ١٩ اساسنامه فیفا گذاشته شده است.

 

علاوه بر این، ما به شدت توصیه میکنیم که فدراسیون‌های عضو فیفا برای پیش‌بردن روند انتخاباتی آزاد و عادلانه، آیین نامه اجرایی انتخابات را تصویب کنند و کمیته بدوی انتخابات و کمیته استیناف انتخابات که توسط مجمع عمومی فدراسیون انتخاب و یا تایید شده است به کار بگیرد.

 

در نهایت، موضع فیفا و ای‌اف‌سی این است که مجمع عمومی انتخابات فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی که قرار است در تاریخ ۱۵ مارس ۲۰۲۰ (٢۴ اسفند) در تهران برگزار شود باید به تعویق بیفتد. تا زمانی که این فدراسیون بتواند پیش‌نویس اساسنامه و آیین نامه اجرایی انتخابات را نهایی و به تایید مجمع فدراسیون فوتبال برساند.

 

متعاقبا مجمع عمومی فدراسیون فوتبال ایران اعضای هر دو کمیته انتخابات (بدوی و استیناف) را انتخاب می‌کند و فرآیند انتخاب کمیته اجرایی جدید این فدراسیون بر اساس آئین نامه جدید پذیرفته شده صورت میگیرد؛ بطوریکه آزاد و عادلانه بودن انتخابات را تضمین نماید.

 

از توجه و همکاری شما در این زمینه متشکریم و از شما میخواهیم تا یک نقشه راه مطابق با پلان فوق (تصویب اساسنامه جدید و برگزاری مجمع فدراسیون برای تعیین هیت رئیسه جدید) حداکثر تا تاریخ ۱ مارس ۲۰۲۰ (١٠ اسفند) برای فیفا و‌ای اف سی تهیه نمایید.

نظرات

موضوعات
درباره سایت
مجله اینترنتی ایما با هدف راه اندازی سایتی جامع در حوزه اجتماعی وب فارسی از سال ۱۳۹۷ فعالیت خود را آغاز کرده و در زمان کوتاهی حوزه فعالیت محتوایی خود را به بیش از 124 عنوان مجموعه گسترش داده است.
شبکه های اجتماعی
شبکه های اجتماعی راهی برای بودن همیشه کنار هم
کلیه حقوق برای " مجله ایما " محفوظ است.