به گزارش” مجله ایما” بارسلونا با ستین سرمربی جدیدش کیکه ستین در ال کلاسیکو بدون آنکه موفق به باز کردن دروازه حریف شود با دو  مغلوب شد. اتفاقی که با توجه به از دست رفتن صدرجدول و نمایش ناامیدکننده ستاره ها به هیچ وجه برای هواداران این تیم خوشایند نیست.

اولویت مادرید و شب بد مسی

این جزو یکی از ال کلاسیکوهای خوب نسبت به بازی های اخیر دو تیم بود هرچند لیونل مسی شب خوبی نداشت. برای اینکه بخواهیم به این بازی نگاهی بهتری داشته باشیم ابتدا باید بدانیم که در فوتبال امروز جهان دو اولویت تهاجمی و تدافعی وجود دارد. رئال مادرید تیمی  است که باتوجه به شرایطی که حریفان دارند و نتیجه ای که می خواهد اولویتش را انتخاب می کند. این تیم در برابر منچستر سیتی اولویتش تهاجمی بود و می خواست برنده شود. گل اول را هم زد اما دو گل خورد و بازنده شد.

اما بارسلونا همیشه اولویتش حمله است. البته باید گفت اولویت دفاعی به معنای این نیست که یک  تیم صرفا دفاع کند وهرمربی روش خودش را دارد. با این وجود به نظر می رسد در فوتبال امروز اولویت دفاعی تعیین کننده تر است. تیم هایی که اولویت حمله دارند وقتی گل می خورند از لحاظ روانی تخریب می شوند حتی اگر بارسلونا باشند.

دیشب یک تیم  با اولویت دفاعی(رئال) و یک تیم با اولویت حمله (بارسا)  با هم  بازی کردند و در نهایت تیمی برنده شد که اولویت دفاعی داشت. با این وجود جواب این سوال که چرا رئال مادرید با وجود مالکیت 60 درصدی بارسلونا به پیروزی ساده است. رئال بر اساس اولویت دفاعی و استفاده از اشتباه حریف به گل رسید که یک فرمول ساده و کاربردی است.

گریزمان و پیکه

در مورد بارسا اما چند نکته اساسی در این بازی به چشم می آمد. اولین موضوع انتخاب بازیکنان برای بازی در روش 4-3-3 بارسلونا است. در این روش نقش دو مدافع میانی خیلی اهمیت دارد. آن دو باید بازیکنانی باشند که علاوه بر شرایط عمومی دفاعی مثل قد، قدرت سرزنی و جنگندگی  باید سرعت ، رفلکس و چابکی بالایی داشته باشند که پیکه و امتیتی در حال حاضر هیچکدام از این فاکتورها را ندارند.

نکته بعدی نقش مهاجمان در این روش بازی است. در گذشته مسی ، نیمار و سوارز به عنوان سه مهاجم بازی می کردند و نتایج فوق العاده ای هم به دست آمد اما دیشب آرتور ویدال به جای یکی از آن ها بازی کرد. انتخاب ویدال برای این پست کاملا اشتباه است چرا که او تکنیک و سرعت یک مهاجم را ندارد.

موضوع بعدی آنتوان گریزمان است.  گریزمان در تیم ملی فرانسه و اتلتیکو مادرید یک ستاره بود اما در بارسلونا سی تا چهل درصد آن دوران را نشان می دهد. او از لحاظ شخصیتی یک بازیکن “محور” است  که تیم به او اتکا می کند. ضمن اینکه او در هر دو تیم بازیکن تمام کننده بود اما در بارسلونا هر دو موضوع تحت تاثیر مسی قرار گرفته و از گریزمان سلب شده است. او از طرفی تحت فشار رسانه ای هم هست و به همین خاطر به بازیکنی تبدیل شده که وقتی توپ را می گیرد دنبال مسی می گردد چرا که می خواهد با پاس دادن به مسی فشار را از روی خودش بردارد. او ویژگیهایش را در بارسا از دست داده است.

 

 

بازپس گیری توپ

اولویت بارسلونا حمله است و تیم هایی می توانند با اولویت حمله موفق باشند که در بازپس گیری توپ عملکرد خیلی خوبی داشته باشند. بارسلونا اما در این زمینه خوب عمل نکرد. برای بازپس گیری بازهم نقش مدافعان میانی خیلی مهم است چرا که باید در ضدحملات حریف عملکرد خوبی داشته و توپ را از آن ها بگیرند. به جرات می توان گفت این ضعیف ترین بارسلونا در شش سال اخیر است.

مسی تمام نشده

لیونل مسی هنوز تمام نشده است. او علاوه بر تمام ویژگیهای یک مهاجم ، بهترین هافبک بازیساز و پاسور جهان هم هست. بهتر است بگوییم مسی خلع سلاح شده است و این به خاطر نبود مهره های مکمل خوب است. در ال کلاسیکو بارها او را در موقعیت دو به یک و سه به یک با مدافعان می دیدیم.
مهرداد شکاری- مدرس AFC

نظرات

موضوعات
همچنین ببینید
در وب چه میگذرد
+
درباره سایت
مجله اینترنتی ایما با هدف راه اندازی سایتی جامع در حوزه اجتماعی وب فارسی از سال ۱۳۹۷ فعالیت خود را آغاز کرده و در زمان کوتاهی حوزه فعالیت محتوایی خود را به بیش از 124 عنوان مجموعه گسترش داده است.
شبکه های اجتماعی
شبکه های اجتماعی راهی برای بودن همیشه کنار هم
کلیه حقوق برای " مجله ایما " محفوظ است.