به گزارش “مجله ایما”، هفته پیش دربی امیدهای تهران بین سرخابی ها در حالی برگزار شد که شایعاتی پیرامون اعتصاب بازیکنان پرسپولیس به دلیل مشکلات شدید مالی وجود داشت. پرسپولیس این بازی را باخت و مربیان این تیم هم پس از مسابقه حاضر به صحبت با خبرنگاران نشدند.

حالا که چند روز از این دیدار می گذرد، تصمیم گرفتیم گفت و گویی با محمد پنجعلی، مدیر آکادمی باشگاه پرسپولیس داشته باشیم. پنجعلی شایعه اعتصاب را در تیم امید رد کرد اما درباره اوضاع نابسامان تیم های پایه یکی از بزرگترین باشگاه های ایران و مشکلات عجیبش سخن گفت. صحبت های این پیشکسوت و کاپیتان پرافتخار پرسپولیس را در اینجا می خوانید:

 

یک سال و نیم بدون پرداختی؛ حق دارند ناراحت باشند

 

بچه ها کلا ناراحتند و این کاملا طبیعی است. اما اینکه نخواهند بازی کنند، نه. این بچه ها می دانند که لباس پرسپولیس ارزش بسیار بیشتری دارد. هر چند حقوقشان در مقایسه با تیم بزرگسال چیزی نیست، اما به هر حال نیاز دارند. یک سال و نیم است که هیچ پرداختی نداشته ایم در حالی که میلیاردها تومان به باشگاه آمده و رفته. مدیریت هم بدهی های انباشته را دارد پرداخت می کند. 

 

گفتند حل می شود، ما هم امیدواریم…

 

من همین امروز پیش انصاری فرد بودم و پیگیر مشکلات بچه ها هستم. گفته شد در این یکی دو روزه تا حدودی مشکلات حل می شود و پرداختی ها انجام می شود. قول زیاد به ما داده اند اما امیدواریم. واقعا غیر از بچه های ما در این مملکت، شاید فقط کارگران بعضی کارخانه ها هستند که مثل ما هیچ چیز نگرفته اند. مسئولان خودشان از هزار تومان نمی گذرند. اما وضعیت این بچه ها این است…

 

من شرمنده تعصب و حیای این بچه ها هستم

 

ما صد و چهل، پنجاه نفر هستیم که مربیان همه پیشکسوت پرسپولیس هستند. اما یک سال و نیم بدون هیچ پرداختی. اینها به خاطر تعصب و حیا یا موی سفید ما هیچ حرفی نزده اند. من شرمنده آنها هستم. این مسئله اخلاقی است. یک زمان بازیکن برای حق و حقوقش شکایت می کند که بحث دیگری است اما بچه ای که احترام این باشگاه و لباس را حفظ می کند باید به حقش برسد. این پاک ترین مجموعه ای است که می تواند وجود داشته باشد چون کوچکترین خطایی در این دو ساله از این بچه ها ندیده ایم. آکادمی ها خیلی مشکل دارند. باشگاه قدر این بچه ها را باید بدانند. این ها به معنای واقعی به باشگاه عشق می ورزند.

 

پس فردا به تیم دیگری بروند، ضررش مال پرسپولیس است

 

فوتبالیست هایی که الان می بینید، یک زمانی در آکادمی ها بوده اند. خیلی ها هم خوب هستند و دیده نمی شوند. درباره این بازیکنان جوان، پرورش مهم است. شما عبدی را ببینید که در دربی بلافاصله گل زد. این بازیکن پایه خودمان بود. که اگر قرار بود از جای دیگری او را بیاوریم، کلی هزینه داشت. اگر بازیکنان پایه به تیم های دیگر بروند، ضرر مال پرسپولیس است. اینها باید برای پرسپولیس بمانند اما متاسفانه شرایطی است که می روند و ما مجبوریم دنبالشان برویم. کنعانی تیم امید خودمان بود اما رفت و دوباره تصمیم گرفتند او را برگرداندند. خیلی بازیکنان اینطور هستند.

 

اینکه گرمکن نداریم عجیب است؟ خیلی هم عادی است

 

بازی ها دارد تمام می شود و لباس های ما هنوز نرسیده. یک مدت در دبی گیر کرده بود و حالا هم هنوز به دست بچه ها نرسیده است. فصل زمستان آمده و ما گرمکن به بچه ها نداده ایم. در چنین وضعیتی این اصلا عجیب نیست. اتفاقا خیلی هم عادی است. 

 

 

مگر کل پولی که آکادمی می خواهد چقدر است؟

 

سر جمع 800 میلیون پول یک سال است که باشگاه باید به کل مجموعه آکادمی بدهد. حقوق بچه ها و مربیان و اجاره زمین و… در یک سال کلا هشتصد میلیون است. 

 

بازیکن و مربی پرسپولیس را به زمین راه نمی دهند!

 

اگر سوال دارید که ما چرا برای اجاره زمین هزینه کرده ایم، باید بگویم که مدیرعامل قبلی – آقای عرب – مجموعه درفشی فر را کامل به دوستشان اجاره داده اند در حالی که ما نیاز داریم و آنجا متعلق به پرسپولیس است. خوب است بدانید زمان هایی که ما در پرداخت اجاره بهای زمین مشکل داریم، ما را در زمین راه نمی دهند. یعنی در را به روی بازیکن و مربی پرسپولیس می بندند.

 

خصوصی سازی دروغ است

 

راه چاره این مشکلات ثبات مدیریت است. باید بخش خصوصی باشگاه ها را بگیرد و زیرساخت ها را درست کند. دولت باید فقط ناظر باشد و بعضا حمایت کند. این اتفاق برای پرسپولیس و استقلال نیفتاده و سالهاست که در ماجرای خصوصی سازی دروغ می گویند. 

 

به وزارت ورزش وصل هستیم ولی پولی نمی دهند!

 

وضع ما از بقیه تیم هایی که به شرکت های دولتی وصل هستند، بدتر است. ما به جایی وصل نیستیم. متولی ما وزارت ورزش است اما این وزارتخانه می گوید خودتان درامد زایی کنید. درآمدزایی هم که امکانش نیست. نفر قبلی یک قرارداد می بندد و عین درآمد را می گیرد و خرج می کند. مدیرعامل بعدی هم می بیند هر چه قرارداد با اسپانسر بسته اند خرج شده و پرداختی های بعدی هم به بدهی های سابق و جریمه مربیان و شکایت ها و… می رسد. اگر هم قراردادی پرداخت شود، مربوط به مربیان و بازیکنان بزرگسال است چون آنها اگر در بازی ها به زمین نروند، خیلی بد می شود.

 

آکادمی های ما به زور AFC و فیفا سرپا هستند

 

در کل ما آکادمی در مملکت نداریم. فقط مجبوریم برای AFC و فیفا بفرستیم. وگرنه فوتبالی که ویترین آن تیم بزرگسالان است، مجبور است به سازندگی نپردازد. این فوتبال درآمدزایی ندارد. سالهای سال است به بن بست رسیده ایم. همه جای دنیا فروش البسه، حق پخش، ترنسفر بازیکنان، تبلیغات دور زمین و غیره در اختیار باشگاه است اما اینجا همه چیز در دست دولت است و نتیجه اش می شود همین که می بینید.

 

 

بازیکن پولی در پرسپولیس؟ گناه کسی را نمی‌شویم

 

بحث بازیکنان پولی در آکادمی های مختلف متاسفانه وجود دارد اما من چون در پرسپولیس به چنین موردی بر نخورده ام، گناه کسی را نمی شویم. مشکلات مالی ما با این چیزها حل نمی شود؛ درد این است که مربیان در تیم های بزرگسال ۱۰ میلیارد یا ۳۰ میلیارد می‌گیرند و می‌روند ولی برای تیم های پایه پول نیست.

نظرات

موضوعات
درباره سایت
مجله اینترنتی ایما با هدف راه اندازی سایتی جامع در حوزه اجتماعی وب فارسی از سال ۱۳۹۷ فعالیت خود را آغاز کرده و در زمان کوتاهی حوزه فعالیت محتوایی خود را به بیش از 124 عنوان مجموعه گسترش داده است.
شبکه های اجتماعی
شبکه های اجتماعی راهی برای بودن همیشه کنار هم
کلیه حقوق برای " مجله ایما " محفوظ است.