به گزارش “مجله ایما” خبر شوکه آور دیگری برای فوتبال ایران منتشر شد. کمیته انضباطی کنفدراسیون فوتبال آسیا با بررسی پرونده تیم‌های ایرانی تصمیم گرفت که فدراسیون فوتبال ایران را با جریمه مالی سنگین مواجه کند.

ماجرا از این قرار است که قبل از شروع لیگ برتر فدارسیون فوتبال به نمایندگی از کنفدراسیون فوتبال آسیا برای تیم‌های ایرانی مجوز حرفه‌ای صادر می‌کند تا منعی برای حضور تیم‌ها در لیگ برتر وجود نداشته باشد. در نهایت همه مدارک به کنفدراسیون فوتبال آسیا ارسال شده تا مورد تایید قرار بگیرد. یکی از مولفه‌های اصلی برای صدور پروانه حرفه‌ای تسویه حساب با طلبکاران و پرداخت بدهی معوقه است. موضوعی که در چند سال گذشته با برخی پرونده‌سازی‌ها در خصوص تسویه حساب با طلبکاران به سود باشگاه‌های ایرانی شده و حالا دردسر جدیدی برای فدراسیون به وجود آورده است.

گویا کمیته انضباطی ای اف سی به این نتیجه رسیده که چهار باشگاه پیکان، استقلال، پرسپولیس و تراکتور بدهی معوقه داشته‌اند و صدور مجوز حرفه‌ای برای آن‌ها غیر قانونی بوده است. به همین دلیل فدراسیون فوتبال با جریمه 120 هزار دلاری مواجه شده است. مبلغی حدود یک میلیارد و 800 میلیون تومان. البته از این مبلغ، 80 هزار دلار آن تعلیقی است و در صورت تکرار، به صورت قطعی درمی‌آید.

با این حال کنفدراسیون فوتبال آسیا فدراسیون فوتبال ایران را تهدید کرده در صورت تکرار این ماجرا با جریمه‌های بیشتر و محرومیت از حضور در آسیا و باطل کردن مجوز فعالیت رو به رو کند.

 

 

در متن صادر شده توسط کمیته انضباطی AFC‌ آمده است:

1. به فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی ایران دستور داده شده است که جریمه 120هزار دلار بپردازد. این موضوع برای نقض مفاد 4.1 (الف) و 4.1 (ب) آیین نامه صدور مجوز باشگاه AFC (نسخه 2016).

2. مطابق مفاد 34.1 و 34.3 قانون انضباطی و اخلاق کنفدراسیون فوتبال آسیا، 80،000 دلار مبلغ مذکور در بند 1 این تصمیم تعلیق است. همچنین در صورت وقوع تخلف دیگری از ماهیت مشابه تعلیق به طور خودکار ابطال می شود و مجازات اعمال می شود.

3. بخش غیرقابل تعویض جریمه ظرف سی (30) روز از تاریخ ابلاغ این حکم باید پرداخت شود.

4- به فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی ایران اخطار داده می شود که نقض مکرر این موارد ممکن است مقررات با مجازات شدیدتری روبرو شوند.

 

وظیفه صدور مجوز حرفه‌ای بر عهده کمیته  کمیته استیناف صدور مجوز حرفه ای سازمان لیگ فوتبال است. جایی که مهدی تاج در تیر ماه سال 98، داریوش مصطفوی را به عنوان رییس، کاظم اولیایی، حمیدرضا گرشاسبی، مهدی برادران، رضا درویش، رضا عباسی و عبدالحسین حسنی را به عنوان اعضای این کمیته منصوب کرد. بعد از آن نیز غلامرضا شاه کرمی نیز به عنوان عضو به این کمیته اضافه شد و سهیل مهدی وظیفه صدور مجوز را در نهایت به عهده داشت. حالا باید دید که چهار باشگاه مذکور بر چه اساس مجوز حرفه‌ای را برای آن‌ها صادر کرده‌اند و حالا جریمه سنگین برای فدارسیون فوتبال صادر شده است. هر چه هست باید منتظر ماند و دید که موضع فدراسیون در این مورد چه خواهد بود.

نظرات

موضوعات
درباره سایت
مجله اینترنتی ایما با هدف راه اندازی سایتی جامع در حوزه اجتماعی وب فارسی از سال ۱۳۹۷ فعالیت خود را آغاز کرده و در زمان کوتاهی حوزه فعالیت محتوایی خود را به بیش از 124 عنوان مجموعه گسترش داده است.
شبکه های اجتماعی
شبکه های اجتماعی راهی برای بودن همیشه کنار هم
کلیه حقوق برای " مجله ایما " محفوظ است.