خانه » اخبار » اخبار ورزشی » دفاع ترابیان از قرارداد 1.4 میلیون یورویی کی‌روش

دفاع ترابیان از قرارداد 1.4 میلیون یورویی کی‌روش

“” عباس ترابیان یکی از مطلع ترین افراد در ماجرای دو قرارداد کارلوس کی روش با فوتبال ایران است. او که در سال 2011 که بعد از 7 ماه تلاش و مذاکرات پرتعداد با کی روش و مدیربرنامه اش توانست این مربی پرتغالی را به ایران آورد به تمام جزییات درباره پاداش ها و مسائل گوناگون آشنایی دارد و حالا که این روزها بحث های زیادی درباره قرارداد کی روش مطرح شده می تواند بهترین پاسخگو در این باره باشد.

ترابیان با وجود همه مسائل مطرح شده درباره پاداش های نجومی کی روش اما این مساله که مبلغ هنگفتی به کی روش پرداخت شده باشد را رد می کند.

ترابیان در گفت و گوبا خبرنگار “” صحبت های جالبی را درباره مفاد دو قرارداد کی روش با فدراسیون فوتبال مطرح می کند که خواندن آنها خالی از لطف نیست.

**در قرارداد اولیه همه نکات را گنجانده بودیم

ما در قراردادی که در سال 2011 با ایشان امضا کردیم و منجر به حضور او در ایران شد تمام موارد کوچک را گنجانده بودیم. مدام در تماس بودیم و درباره موضوعات مختلف بحث و گفت و گو می کردیم. اهداف طرفین و همه چیزهایی که باید در قرارداد بود که من مهم ترین نکات را اشاره می کنم و بعد به قرارداد دوم می رسم.

**او نمی توانست در ماجرای لباس دخالت کند

نمونه هایی را بیان می کنم. ما در قرارداد دیده بودیم که کی روش موظف است بسته های اسپانسرینگ مربوط به فدراسیون فوتبال را به غیر از کفش ورزشی رعایت کند. یعنی ایشان متعهد شده بود لباسی که فدراسیون تعیین می کند را برتن کند اما بعدا این ماجرا به دعوا با آل اشپورت و این مسائل ختم شد. یکی دیگر از نکات درباره غیبت های او بود. او باید در تمام برنامه هایی که از قبل مشخص شده بود شرکت کند. حضور فیزیکی در آن برنامه وجود داشت. یعنی زمانی که او نمی خواست حضور فیزیکی داشته باشد باید با رییس فدراسیون به صورت کتبی نامه نگاری می کرد. حتی آورده بودیم اگر 5 روز غیبت متوالی داشته باشد قرارداد به صورت اتوماتیک فسخ می شود. 

**پاداش کی روش دو برابر بازیکنان بود

در بحث پاداش ها ما آورده بودیم که ایشان دو برابر بازیکنان پاداش نقدی بگیرد. آن زمان بازیکنان هزار دلار پاداش می گرفتند و او 2 هزار دلار برای هر برد تیم ملی پاداش دریافت می کرد. همچنین تاکید شده بود اگر به جام جهانی صعود کنیم پولی که فیفا به ما می دهد 10 درصدش به عنوان پاداش به کی روش برسد و قرار بود این 10 درصد را بین خودش و کادرفنی خارجی اش تقسیم کند. یعنی این پول به طور کامل برای خودش نبود. 

**دو مربی ایرانی باید کنار او می بودند اما…

در ارتباط با کادرفنی کی روش ما همواره تاکید داشتیم دو مربی ایرانی نزدیک به ایشان باشند تا از حضور او استفاده کنیم و با رفتنش بتوانیم چند مربی تربیت شده تحویل بگیریم. منتهی او هیچ وقت زیر بار این موضوع نرفت. 

**نه مصاحبه نه کار تبلیغاتی

کی روش تعهد کرده بود که بدون اجازه فدراسیون فوتبال حق انجام مصاحبه ندارد. اتفاقا تاکید شده بود علیه کسی صحبت نکند و فقط می توانست درباره مسائل فنی قبل و بعد از هر بازی در نشست خبری صحبت کند. حتی او نمی توانست در برنامه های فرهنگی شرکت کند یا کالایی را تبلیغ کند و پول اضافه ای دریافت کند. 

 

**مبلغ قرارداد 1.4 میلیون دلار بود یورو شد

مبلغ قرارداد کی روش در سال 2011 یک میلیون و 400 هزار دلار برای هر سال آن بود که در قرارداد دوم این مبلغ تغییر نکرد اما به جای دلار به یورو پرداخت می شد. هرچند که در آن مقطع دلار از یورو قیمتش بیشتر شد و اصرار کی روش برای یورویی شدن قرارداد هدر رفت. 

**او متن سختی را ارسال کرد

کی روش روزی که در سال 2014 برای امضای قرارداد به فدراسیون فوتبال آمد من را که دید گفت اگر این شخص در جلسه باشد حرفی نمی زنم. من هم چیزی نگفتم اما به دنبال این بودیم که قرارداد خوبی ببندیم. او متنی را تهیه کرده بود که خیلی موضع رویش وجود داشت و بعضی جاهای آن به نظر من توهین آمیز بود. من به آقای کفاشیان گفتم که قبول نمی کنم با این قرارداد او سرمربی تیم ملی شود. از طرفی به کی روش از تهران رسانده بودند که من ایرادهای واضحی به قرارداد دارم.

**به کفاشیان نامه زدم و نگذاشتم بندها اجرا شود

 

در آن زمان نامه ای به آقای کفاشیان رییس وقت فدراسیون فوتبال نوشتم و چند مساله را توضیح دادم که باید در قرارداد جدید کی روش اصلاح شود.  یکی موضوع استانداردها و شرح وظایف بود که همه چیز مشخص بود. یکی دیگر از بحث ها مدت قرارداد بود که کی روش می خواست برای جام ملت های آسیا قرارداد جدید ببندد اما ما زیر بار نرفتیم. ما گفتیم مدت قرارداد تا جام جهانی است و اگر تیم ملی به این تورنمنت رسید قرارداد اتوماتیک تا جام ملت ها ادامه پیدا می کند. او اما می خواست قرارداد جام ملت ها جداگانه و به شکلی جدید باشد. 

**ماجرای فسخ او با ویلموتس تفاوت داشت

ما بندی در قرارداد کی روش داشتیم که در صورت فسخ یک طرفه از سوی فدراسیون فوتبال او بدون بازپرداخت آنچه تا زمان آخرین بازی دریافت کرده دو ماه حقوق بعد از فسخ را نیز دریافت کند. سر این بند دعوا هم زیاد داشتیم اما آن را حفظ کردیم نه البته به شکل قراردادی که با ویلموتس بستند و او حالا شکایت بزرگی انجام داده است. 

**کی روش باید به لیگ برتری ها تعامل می کرد

در بخش تعهدات سرمربی عدم شرکت در مصاحبه ها وجود داشت. همچنین ماجرای تبعیت از اسپانسر و برنامه های فدراسیون هم بود. او باید جلسات بی قید و شرط با کمیته فنی برگزار می کرد و با سرمربیان لیگ برتر تعامل برقرار می کرد. ماجرای حضور و غیاب هم مطرح بود که اگر می خواهد به خارج از کشور برود با مجوز فدراسیون باشد. 

**باید به مقررات کشور احترام می گذاشت

بند دیگری در قرارداد کی روش داشتیم که باید به مقررات کشور احترام بگذارد و حق اظهارنظرهای غیرمسئولانه را ندارد. او حتی باید به عملکرد تیم ملی امید و زیر 19 سال نظارت می کرد و به عنوان سوپروایزر آن ها می شد که البته اجرایی نشد.

**ماجرای جریمه 20 هزار دلاری

در تمام بندهایی که اشاره کردیم سرمربی اگر در انجام تعهداتش کوتاهی می کرد می توانستیم 20 هزار دلار او را جریمه کنیم.

**یکبار بابت پاس نشدن چکش به بانک رفت!

تعهدات فدراسیون نسبت به کی روش این بود که 1.4 میلیون یورو بابت هرسال به اوپرداخت کند. حتی یک جدول پرداخت تعیین کردیم تا مشکلات قرارداد اول پیش نیاید. او سر زمان باید پولش ا می گرفت. مشکلات قبل اینگونه بود که او در اوایل حضورش یکبار بعد از پاس نشدن چک قرارداد به بانک ملت در خیابان طالقانی رفته و گفته بود تا پولم را نگیرم از بانک نمی روم! آن زمان من به بانک رفتم و ماجرا را پایان دادم. 

**کف پاداش هر برد 2 هزار دلار

در ماجرای پاداش های قرارداد دوم و آخر با کی روش هم اینکه او دوبرابر بازیکنان پاداش بگیرد را گنجانده بودیم. البته تبصره ای داشت که پاداش کی روش کمتر از دو هزار دلار نباشد. شاید در مناسباتی بیشتر می شد اما کمتر از 2 هزار دلار برای هر برد نمی توانستیم به او بدهیم.

 

**10 درصد همه پاداش های فیفا به تیم ملی

در بحث پاداش همچنین در صورت صعود به جام جهانی 10 درصد از جایزه اهدایی فیفا به کی روش می رسید تا او با کادر خود توافق کند و این پول را پرداخت کند. البته کی روش بعدا حرفش را عوض کرد و گفت کل این پول را خودش می خواهد. همچنین اگر تیم ایران در جام جهانی هر مرحله بالاتر می رفت 10 درصد از پاداش بعدی فیفا به کی روش می رسید. 

 

**آپارتمان شیک با استخر و خشکشویی

ما در بحث امکانات رفاهی همه چیز را برای کی روش مهیا کردیم. یک آپارتمان خوب و شیک در یکی از برج های شمال شهرک غرب را به او دادیم که مجهز به استخر پرسنل کاربلد خشکشویی و … بود. امکانات هم داشت. اینترنت مایحتاج زندگی و بقیه مسائل را برایش تهیه می کردیم. فدراسیون باید به او یک اتومبیل هم می داد و برای سفرهای بیرون از ایران پرواز بیزنس کلاس می گرفت.

**او یک جزیره داشت که باید به آنجا سر می زد

او 6 هفته در طول سال مرخصی داشت که زمان هایش را نیز باید با رییس فدراسیون هماهنگ می کرد.یعنی اینطور نبود که هر زمان دلش بخواهد به مرخصی بود. کی روش یک بیزنس داشت. اوجزیره ای در اختیار داشت که باید به آنجا سر می زد و کارهایی داشت اما تاکید کرده بودیم زمان هایی به مرخصی برود که کاری در ایران نداشته باشد.

**گفت بلیت برزیل بگیرید مخالفت کردیم

کی روش روی مسائل پزشکی خود و خانواده اش به خصوص دندان پزشکی تاکید داشت که فدراسیون همه امور را انجام بدهد. او می گرفت 5 بلیت دو سره برای رفتن به کشورش یا مسیر مشابه پرتغال بگیرد. حتی یکبار گفت بلیت برزیل برایم بگیرید که مخالفت کردیم و گفتیم باید مسیری که می خواهی بروی قیمت بلیتش اندازه لیسبون باشد. 

**مبلغ پاداش ها نمی تواند درست باشد

درباره پاداش ها من چیزی که در قرارداد کی روش آمده بود را گفتم. اما نمی دانم بعدا چقدر به او پرداخت شده است. البته با توجه به مفاد قرارداد قاعدتا مبالغی که طی روزهای گذشته مطرح شدهنمی تواند درست باشد. 

**پول تو جیبی 1500 دلاری

 

ما برای کی روش ماهیانه هزار و پانصد دلار پول توجیبی نیز پرداخت می کردیم. از طرفی تمام مالیات های او را نیز باید خودش پرداخت می کردیم. اداره مالیات گفته بود که مالیات را باید اشخاص بدهند که کی روش می خواست زیر بار نرود. او می گفت من یکبار باید در کشور خودم و یکبار در ایران مالیات بدهم. در صورتی که اینگونه نبود.

**فقط اجازه دو مربی خارجی را داشت

در قرارداد دوم کی روش اجازه داشت که فقط یک مربی دروازه بان ها و یک مربی بدنساز خارجی بیاورد اما اواخر که می خواست از ایران برود من حساب کردم 16 نفر کادرخارجی کنارش داشت.

**او می‌خواست قراردادش اضافه شود

کی روش یکبار در زمان آقای تاج اصرار می کرد که باید 18 درصد به حقوق من اضافه کنید وگرنه من می روم. او حتی یک بار موضوعی را بیان کرد. می گفت شما نمی توانید پول مرا به موقع پرداخت کنید و به همین خاطر 4 درصد سود پول در قرارداد در صورت دیرکرد گنجانده شود. من آن زمان به آقای کفاشیان موضوعات را می گفتم.

**قرارداد کی روش در آسیا پیشرفته ترین بود

من فکر می کنم قراردادی که با کی روش بسته شد یک قرارداد نرمال است که پیشرفته ترین مسائل در آسیا را دارد. تصورم این است که خیلی روی این قرارداد کار کردیم. ماه ها بحث و گفت و گو انجام دادیم و با همکاری یک حقوقدان خوب و آقای کفاشیان 7 ماه همه چیز را جلو بردیم و به نتایج خوبی هم رسیدیم. 

**ضعف مدیریت و ملاحظات مانع از اجرای قرارداد شد

اینکه چرا برخی مفاد قرارداد اجرا نشد به ضعف مدیریت و برخی ملاحظات برمی گشت. مثلا در دوره اول که با خود من به مشکل خورد و به خاطر کشورم استعفا دادم و کار رفتم یا حتی وقتی با آقای نبی سازش نداشت اینها به ضعف مدیریت برمی گشت. با این حال من کار او را می پسندیدم و بسیار موفق بود. او شکل فوتبال ما را تغییر داد و نگاه های قدیمی را از بین برد.او به تیم ملی نظم داد و سابقه و نتیجه اش مشخص است. همین که دو دوره متوالی به جام جهانی رفتیم هم نشات گرفته از این مساله است.

**بچه ها همه کی روش را دوست داشتند

کی روش هم تمرین دهنده بود و هم طراحی تاکتیک می کرد. او خودش در تمرینات حضور داشت و برنامه ها را اجرا می کرد. کمتر مربی خارجی در ایران چنین کارهایی می کند. اخیرا ما مربیانی داشتیم که هیکل خودشان را حفظ نکردند چه برسد بخواهند به بازیکنان چیزی یاد بدهند. کی روش اما در کارش جدیت داشت و بازیکنان هم او را دوست داشتند. همه بچه ها کی روش را قبول داشتند.

**ما باید کی روش را مدیریت می کردیم

به هر حال کی روش اخلاق های خاص خودش را داشت که ما باید مدیریت می کردیم. اشکال از ما بود که نتواستیم او را مدیریت کنیم. مثلا بر سر ماجرای لباس یا تبلیغات برای یک بانک خصوصی فدراسیون باید این مدیریت را انجام می داد که نداد.

اشتراک گذاری مطلب

باز نشر مطالب مجله اینترنتی ایما تنها با ذکر نام و آدرس سایت مجاز می باشد .