مجله ایما

مجله ایما : دانلود آهنگ جدید و قدیمی,فال,اس ام اس,آهنگ پیشواز ایرانسل و همراه اول,فال حافظ,اخبار,پزشکی,آشپزی,بیوگرافی,مدل لباس,خنده دار

 

“” در همین ماه بهمن سال گذشته بود که دربی 92استقلال و پرسپولیس برگزار شد و دو تیم در پایان 90دقیقه به نتیجه تساوی دو بردو رضایت دادند.شهرآوردی  پرهیجان که در گوشه تاریخ و ذهن هواداران باقی خواهد ماند. دبل ارسلان مطهری شادی گل جنجالی علیپور دوبار بازگشت پرسپولیس دریبل نیماری قایدی قبل از گل دوم و تعویض های یحیی  که می تواند دردهه های آینده توسط نسلی نو بازگو شود و خاطره ها را زنده کند.

اما در این مطلب می خواهیم برگردیم به 33سال قبل به روز جمعه  هفتم  فروردین سال 1366و نگاهی بندازیم به داربی بیست وهشتم  و همیشه جنجالی استقلال و پرسپولیس درورزشگاه آزادی.

مسابقات فوتبال باشگاه‌های تهران از اسفند 65شروع شد پرسپولیس با از دست‌دادن محمد پنجعلی حمید درخشان ناصر محمدخانی و شاهرخ بیانی و استقلال با رفتن ناصر حجازی سعید مراغه‌چیان رضا نعلچگر عبدالعلی چنگیز و شاهین بیانی نسبت به سال قبل ضعیف تر شده بودند.

داربی  در هفته دوم برگزار می شد.در زمانی که روزنامه ورزشی وجود نداشت و اخبارمحدود به دو هفته نامه کیهان ورزشی و دنیای ورزش و گوشه ای ازیک صفحه  دو روزنامه اطلاعات و کیهان محدود بود دو تیم دربی خبری  تعطیلات نوروزی در سرمای بهاری که سوز سردی داشت بدون پخش مستقیم تلویزیونی درهفتم فروردین و در حضور بیش از 75هزار نفر به مصاف هم رفتند.
صداو سیماکه درآن زمان محدود به دو شبکه یک و دو بود هیچ خبری از پخش با تاخیر بازی ندادهر چند در سورپرایز نوروزی در حالی که خبری ازاعلام نتیجه نبود شبکه دو تلویزیون بازی را بعد ازاخبار ساعت 22:30به تصویر کشید که شاید خیلی ها هرگز آن بازی را ندیدند .

کاپیتان قرمزها محمدمایلی کهن بود و بازوبند به دست اصغر حاجیلو از استقلال بسته شده بود.دروازه بان آبی ها مجید رضائی بود که جانشین بزرگ تاریخ استقلال حجازی شده بود.سرمربی هر دو تیم هم دو چهره آشنای همیشگی مرحوم منصور پورحیدری و علی آقای پروین بودند.داور بازی هم مرحوم بهمن بهلولی بود.بازی پر بود از زدو خوردهای بین بازیکنان دو تیم ؛کری های رحیم یوسفی و مجید نامجو مطلق از این بازی  شروع و سال ها ادامه داشت.جنگ بین شکورزاده و فرشاد پیوس هم جذابیت های خاص خودش داشت .

جنجال این بازی اما در اواخر نیمه دوم اتفاق افتاد؛ضربه کوروش لرستانی مهاجم پرسپولیس  در هجده قدم استقلال به دستان اصغر حاجیلو برخورد کرد و بهمن بهلولی داور مسابقه که قبل از این متهم به گرایش به رنگ قرمز داشت صحنه را پنالتی ندید و رای به ادامه بازی داد.بازی برای دقایقی به جهت اعتراض شدید قرمزها متوقف شد ولی بهلولی از رای خود برنگشت و در نهایت دو تیم به نتیجه تساوی رضایت دادند.بعد از تعطیلات در زمان انتشارمجلات و روزنامه ها هفته نامه کیهان ورزشی تیتر زد ” جمعه ها هیچ هندی پنالتی نیست” .

در پایان این فصل پرماجرا پرسپولیس در دومین دوره متوالی بالاتر از دارایی سمج قهرمان شد و استقلال  به سومی بسنده کرد.

سال ها بعد بهمن خان بهلولی که یکی از داوران خوب آن سال ها بود و در کنار مرحوم صالحی برادران خوشخوان منوچهرنظری هادی دزفولی یدالله سلیمانیمحمدریاحی و…. نسل خوب داوری ایران در دهه 60تشکیل می داد در اظهار نظری غیر رسمی به نگارنده دو مطلب تاریخی کالبد شکافی کرد.او در مورد صحنه پنالتی گفت :” دقیقا صحنه را دیدم توپ به دست حاجیلو برخورد کرد ولی اولا دست در حالت طبیعی بود و ثانیا فاصله ضربه تا برخورد کمتر از دو متر بود و مدافع قدرت تصمیم گیری برای هند را نداشت برای همین سوت نزدم.”

مرحوم بهلولی در خصوص شائبه های زیاد مبنی بر گرفتن وقت اضافه زیاد در بازی پرسپولیس و هما در سال64که منجر به زدن گل تساوی علی پروین به هما در وقت های اضافه شد و پرسپولیسی ها اعتقاد داشتند بهلولی پنالتی داربی  نگرفت تا آن شائبه را از بین ببرد هم گفت:”بازی در نیمه دوم وقت مرده زیادی داشت .تعویض ها همه در نیمه دوم انجام شد و چندین بار جهت مداوای بازیکن مصدوم تیم پزشکی وارد زمین شد تا وقت اضافه بازی زیاد شود.”

محمدرضا تقی خانی

نظرات

موضوعات
همچنین ببینید
در وب چه میگذرد
+
درباره سایت
مجله اینترنتی ایما با هدف راه اندازی سایتی جامع در حوزه اجتماعی وب فارسی از سال ۱۳۹۷ فعالیت خود را آغاز کرده و در زمان کوتاهی حوزه فعالیت محتوایی خود را به بیش از 124 عنوان مجموعه گسترش داده است.
شبکه های اجتماعی
شبکه های اجتماعی راهی برای بودن همیشه کنار هم
کلیه حقوق برای " مجله ایما " محفوظ است.